Київ
Київ
Ірпінь
Бориспіль
Ваше місто — Київ?
Підтвердити

044 333 91 95

18квітня,2019

ГБО: все, що потрібно знати новачку

ГБО: все, що потрібно знати новачку

Сьогоднішні ціни на бензин вже легко порівняти з європейськими, тому навіть противники газу замислюються про газифікацію.

Пересідати на економічні машини сенсу немає, тому що еволюція бензинових ДВС досягла стелі - нескінченно знижувати споживання палива просто неможливо, і паспортні дані автомобілів мають відношення, скоріше, до маркетингу, ніж до реальності.

А електродвигуни поки не досягли прийнятних споживчих властивостей:

  • запас ходу електрокара як і раніше обмежений;
  • ресурс батареї невисокий, а вартість її заміни вимірюється в тисячах у.о.;
  • ціна нових машин на електротязі поки в 2-3 рази вище за бензинові аналоги.

Виходить, альтернативи газу найближчим часом не буде, а це означає, доведеться хоч трохи розбиратися в ГБО.

Увага, гази!

В якості альтернативи бензину застосовують метан (природний газ) і пропан-бутан (нафтовий газ - побічний продукт нафтопереробки). Метан дорожче і його фізичні і хімічні властивості змушують використовувати товстостінні балони, тому що природний газ зберігають і транспортують під тиском 300 атм. Крім того, щоб мати адекватний запас палива, балонів потрібно кілька штук.

Одним словом, місця в легковому авто для метанової установки немає, а її ціна настільки висока, що при звичайній «громадянській» експлуатації обладнання окупається довго. Потрібні великі пробіги - сотні кілометрів в день, що для комерційних вантажних авто - норма. З пропаном простіше: по-перше, тиск в балоні не перевищує 16 атм., По-друге, газ зріджують, що спрощує його транспортування і зберігання.

Газ пропан

Запас пропану на борту газифікованого авто можна порівняти з запасом бензину в баку, в той час як його витрата всього лише на 15-20% більше, ніж бензину.

Збільшення витрат пов'язані з більш низькою щільністю газу, через що 1,19 л пропан-бутану (річна суміш) еквівалентні 1 л бензину. А ціна ГБО під пропан хоч і зафіксована в євро, тому що виробляється в Європі, але дозволяє окупити витрати на придбання та монтаж обладнання за короткий пробіг. Колись це було 15-20 тис. км пробігу, але з останніми змінами цін на українських АЗС бюджетне ГБО «відбивається» за 10 тис. км. Відзначимо, тут мова йде про сучасні установки 4-го покоління для інжекторних машин. Установка «під карбюратор» коштує дешевше, а це означає, окупається ще швидше.

Газ замість бензину: принцип роботи

Робота авто на газі виглядає так: запуск і прогрівання мотора відбуваються на бензині. Після того як температура редуктора досягає 40°C, електроніка (електронний блок управління - ЕБУ) перемикає машину в газовий режим: подача бензину перекривається, а газовий клапан відкривається. Прогрівання треба для якісного перетворення пропану з зрідженого стану в пароподібний. Якщо заводитися відразу на газі (така функція є, але вона належить до аварійного пуску), то збільшується навантаження на редуктор-випарник.

Вприскування відбувається через газові форсунки. Програма, прошита в газовий ЕБУ, регулює час відкриття штока форсунки, тим самим дозуючи кількість палива, що подається.

Роль «газомозгу»: прошивки та налаштування

На відміну від попередніх поколінь газобалонного обладнання, де балом правив редуктор-випарник, в сучасному ГБО ключова роль - у електроніки. Завдання ЕБУ - перехоплювати сигнали з бортового комп'ютера авто (БК) і вчасно коригувати газове впорскування, віддаючи сигнали форсунок і редуктора. Прив'язка до БК потрібна, тому що він «знає» про поточну роботу двигуна завдяки імпульсам з датчиків. Крім того, «газомозок» контролює залишок газу в балоні і відключає газовий режим, якщо з газом щось не так. Виходить, роль водія - вчасно заправлятися газом і не забувати поповнювати запас бензину, який потрібен для прогревання.Налаштування ЕБУ

Більшість програм, прошитих в ЕБУ, відносять до універсальних, тому після монтажу фахівець налаштовує систему під конкретний автомобіль. В першу чергу потрібно створити паливну карту, яка ґрунтується на бензинових показниках. Співпраця БК і ЕБУ базується на принципі ведучий-ведений: «газомозок» знімає бензинові алгоритми і формує газові з допомогою коефіцієнта корекції. Авто налаштовується в русі, на всіх режимах.

Після отриманих налаштувань налаштовувач перевіряє коректність роботи системи при діагностиці. У машинах без зворотного зв'язку (газовий ЕБУ без функції OBD-адаптації) коректність сумішоутворення перевіряється газоаналізатором. Саме тому непідготовленим майстрам не рекомендується ставити і налаштовувати ГБО самостійно. Втім, підбір комплектації газового обладнання теж краще довірити фахівцеві.

Помилки в комплектації, монтажі та налаштуваннях

Неможливо досягти нормальної роботи газової системи, якщо агрегати ГБО не відповідають характеристикам мотору. Продуктивність редуктора повинна бути не нижче, ніж потрібно для мотора з певною потужністю. Краще дотримуватися 20-відсотковий запас, щоб виключити граничні навантаження на агрегат. При виборі газових форсунок орієнтуються на їх продуктивність та «швидкострільність». Тобто крім потужності форсунок важлива швидкість спрацьовування штока: швидкострільність повинна бути не гірше, ніж у бензинових форсунок.

Нарешті, налаштування ГБО - це вінець успішного монтажу.

Помилки в підборі комплектації, монтажі або параметрів призводить до некоректного сумішоутворення. Відхилення в складі паливної суміші надзвичайно шкодять двигуну, каталізатору і турбіні. В результаті можливе скорочення ресурсу або виходу з ладу дорогих елементів, тому економити на комплектації або кваліфікованому монтажі не слід.

Звертайтеся тільки в перевірені компанії, які беруть на себе гарантовані зобов'язання та видають документи для реєстрації ГБО в ДАІ. До речі, реєстрація - обов'язкова. Всі питання по комплектації, цінами і документації задавайте нашим консультантам.